ساندویچ پانل چیست و چه کاربردی در عمران و ساخت و ساز دارد؟

ساندویچ‌پانل نوعی‌سازه است که‌در دوطرف ازدو ورق‌‌فلزی معمولا از جنس آلومینیوم و وسط ‌آن‌از فوم‌عایق ازجنس پلی‌اورتان یا پلی‌استایرن استفاده‌شده‌است.

ساندویچ پانل چیست | کاربرد ساندویچ پانل

همانطور که در بالا گفته شد ساندویچ پانل ها از دو ورق فلزی و یک لایه عایق در وسط آن ها ساخته می شود. جنس ورق بکار رفته در ساخت این محصول ، آلومینیوم ، ورق آروزینک و یا گالوانیزه است که دارای خاصیت ضد زنگ و ضد خوردگی می باشند. لایه عایق بکار رفته در ساندویچ پانل ها نوعی فوم است که دارای خاصیت دیر سوزی و در برخی موارد نسوز می باشد.

بیشترین کاربرد ساندویچ پانل در عمران و صنعت‌ساختمان‌سازی می‌باشد. با این‌وجود از این محصول برای ساخت کانکس هم استفاده می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل چیست

از دیگر کاربردهای ساندویچ پانل می‌توان به ساخت‌خانه‌های پیش‌ساخته، سوله‌های‌صنعتی، دیوار و سقف‌سالن‌های‌همایش  و سینماها وهمچنین اتاق‌تمیز و آزمایشگاه‌ها اشاره‌کرد.

ساندویچ پانل برای ساخت کانکس و اتاق‌حمل‌گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.خانه پیش ساخته

مزیت ساندویچ پانل چیست

از مهمترین مزیت ساندویچ پانل ها خاصیت انعطاف پذیری و ضریب انتقال حرارتی بالا می باشد.

از این جهت این محصول برای ساخت انبار و سوله های صنعتی توصیه می شود.

عایق پلی یورتان (اورتان) و پلی استایرن بکار رفته در ساخت ساندویچ پانل ها دارای خاصیت انتی باکتریال می باشد.

بنابراین برای ساخت اتاق تمیز و لابراتوارها مرود استفاده قرار می گیرد.

ساندویچ پانل عایق حرارت و برودت هم می باشد و مقاومت بالایی در برابر نفوذ رطوبت دارد.

همچنین می توانید این محصول را در آب و هوای خشک ، سرد ، گرم و مرطوب هم استفاده نمایید.

ساندویچ پانل بسیار سبک است و نصب آن نیز راحت می باشد بنابراین باعث کاهش هزینه های حمل و نصب می شود.

همچنین این محصول به راحتی دمونتاژ می شود و برای فضاهای دیگر قابل استفاده مجدد می باشد.

انواع ساندویچ پانل چیست

از انواع ساندویچ پانل بر اساس نوع کاربرد می توان به ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی اشاره کرد. که در ادامه در مورد هرکدام توضیحات بیشتری ارائه می کنیم.

ساندویچ پانل دیواری چیست

ساندویچ پانل دیواری برای ساخت دیوار سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به دلیل خاصیت عایق صدا از این محصول در ساخت سالن سینما و همایشات هم استفاده می شود. ساندویچ پانل دیواری بسیار منعطف است تا جایی که در برخی از انواع آن می توانید ساندویچ پانل دیواری را کاملا خم کنید.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل سقفی چیست

ساندویچ پانل سقفی در ساخت خانه های پیش ساخته کاربرد دارد. همچنین برای ساخت سقف کانکس و اتاق حمل گوشت و فرآورده های گوشتی بکار می رود. دلیل آن این است که این محصول دارای خاصیت آنتی باکتریال است و به راحتی تمیز می شود. ساندویچ پانل سقفی دارای خاصیت نفوذ ناپذیری در برابر رطوبت می باشد و در انواع آب و هوای شرجی ، مرطوب ، گرم و خشک و مناطق سرد سیر مورد استفاده قرار می گیرد. طول عمر بالا و مقرون به صرفه بودن و نیز حمل و نصب بسیار آسان و سریع باعث شده تا این محصول جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح سنتی مانند آجر و سیمان باشد.

ساندویچ پانل سقفی

بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل :
  • مجتمع صنعتی ماموت برترین تولید کننده ساندویچ پانل

    شرکت ماموت برندی است که در سال 1370 و در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع شروع به کار کرد و در چند سال اخیر به عنوان بزرگ ترین شرکت در این حوزه مشغول فعالیت است.