ساندویچ پانل xps از نوع خاصی پلیمر به عنوان عایق تشکیل شده است. درواقع xps  مخفف کلمه ی Extrude polystyrene (پلی استایرن اکسترود شده) می باشد. این فوم یکی از انواع پلی استایرن است.  ساندویچ پانل xps را می توان به صورت سقفی و دیواری استفاده کرد.

ساندویچ پانل xps از انواع ساندویچ پنل ها می باشد که در ضخامت و رنگ های مختلفی تولید و استفاده می شود. این محصول در سال های اخیر جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی می باشد. شرکت ماموت سال ها است در زمینه تولید و ساخت ساندویچ پانل فعالیت دارد. برتری های ساندویچ پانل ماموت به دیگر برند های پانل ساندویچی کیفیت عالی و تحویل فوری آن ها است.

ساندویچ پانل xps به دلیل سبک بودن هسته میانی در کاهش وزن سازه تاثیر چشم گیری دارد. این فوم عایق در انواع تاسیسات کاربرد دارد. با توجه به کمبود انرژی های تجدید ناپذیر در دنیای امروز ، استفاده بهینه از انرژی و عایق بندی در صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است.

ساندویچ پانل xps
ساندویچ پانل xps

ساندویچ پانل xps

ساندویچ پانل xps همانند دیگر ساندویچ پانل ها ساختاری سه لایه دارد. ترکیب ساختاری این محصول نیز متشکل از هسته (فوم عایق) است که بین دو لایه ورق فلزی قرار دارد. انواع ورق ساندویچ پانل شامل ورق گالوانیزه رنگی ، ورق آلوزینک و آلومینیوم پیش رنگ شده در این مصالح استفاده می شود.

فوم عایق ساندویچ پانل xps همانند پلی یورتان به صورت تزریقی تولید می شود. ساندویچ پانل xps به دو صورت ساندویچ پانل دیواری و سقفی مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه با توجه به مزایای بسیاری که ساندویچ پانل xps دارد بسیار مورد توجه کارشناسان و سازندگان قرار گرفته است.

مزایای ساندویچ پانل xps

مزایای ساندویچ پانل xps آن را نسبت به مصالح دیگر برتری داده است.

این مزایا را می توان به صورت زیر ذکر کرد:

عایق رطوبتی حرارتی

مقاومت بالا در برابر باد، مواد شیمیایی ، حشرات موذی و زنگ زدگی

قابلیت حمل و نقل و نیز نصب سریع و آسان

وزن سبک

قابلیت بازیافت

قابلیت شست وشو

کاربرد ساندویچ پانل xps

کاربرد ساندویچ پانل xps  مانند انواع دیگر ساندویچ پانل موارد گوناگونی را شامل می شود.

به عنوان نمونه می توان به موارد زیراشاره نمود.

سوله و ساختمان های صنعتی

کانتینر ها

سردخانه های ثابت و متحرک

انواع کانکس ثابت و متحرک

انبار و سیلو

کاربرد فوم xps

کاربرد فوم xps ، به جز لایه میانی ساندویچ پانل سقفی و دیواری ، به تنهایی نیز قابل بررسی می باشد. مثلا می توان از آن به عنوان عایق بیرونی ساختمان و دیوارهای دوجداره استفاده کرد. در کف ساختمان و سقف بین طبقات نیز کاربرد دارد. استفاده از این فوم علاوه بر مسائل هزینه ای ، از نظر زیست محیطی نیز اهمیت  پیدا می کند.

این فوم از استحکام بالایی برخوردار است. بافت به هم فشرده ، به صورت تو در تو و خالی از حفره دارد.

بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل :
  • مجتمع صنعتی ماموت برترین تولید کننده ساندویچ پانل

    شرکت ماموت برندی است که در سال 1370 و در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع شروع به کار کرد و در چند سال اخیر به عنوان بزرگ ترین شرکت در این حوزه مشغول فعالیت است.